Στερεά Ελλάδα

Αρχαιολογικό Μουσείο Χαλκίδας «Αρέθουσα»

Το Νέο Αρχαιολογικό Μουσείο Χαλκίδας «Αρέθουσα» στεγάζεται στο βιομηχανικό κτήριο του ποτοποιείου «Αρέθουσα» -μνημείο των αρχών του 20ου αι. Μία θεματική έκθεση ζωντανεύει, εκτός από την ιστορία του κτηρίου, εξέχουσες πτυχές της ιστορίας της Εύβοιας, από το ηρώο στο Λευκαντί, τον αποικισμό και την εξάπλωση του ευβοϊκού αλφάβητου, το ιερό της Αρτέμιδας στην Αυλίδα και τον μύθο της Ιφιγένειας, έως τη βυζαντινή και οθωμανική Χαλκίδα. Καθώς η οργάνωση της έκθεσης βρίσκεται σε εξέλιξη, ο επισκέπτης σήμερα έχει τη δυνατότητα να γνωρίσει το κτήριο του μουσείου και να έρθει σε μια πρώτη επαφή με την ιστορία της Εύβοιας.
Υπηρεσίες
parking

Χώρος στάθμευσης

Ράμπα